STRUČNĚ O FILIPÍNÁCH

Filipíny, oficiálně známé jako Filipínská republika, se nalézají v jihovýchodní Asii. Hlavním městem je Manila. Rozkládají se na 7107 ostrovech v západním Tichém oceánu. S žádným státem nesdílejí pozemní hranici. Přes moře sousedí s Tchaj-wanem na severu, s Malajsií na jihozápadě a Indonésií na jihu.
Filipíny jsou dvanáctou nejlidnatější zemí na světě s 107,668,231 obyvateli (7/2014).
Oficiálními jazyky jsou: Filipínština (založena na Tagalog) a angličtina, dále osm hlavních dialektů – Tagalog, Cebuano, Ilocano, Hiligaynon, nebo Ilonggo, Bicol, Waray, Pampango, a Pangasinan.
Filipínská ekonomika je 32. největší na světě a jejích hrubý domácí produkt (HDP) činil v roce 2008 nominálně 454.3 miliard amerických dolarů (2013)
HDP po odvětvích (2013):
Zemědělství: 11.2%
Průmysl: 31.6%
Služby: 57.2%
Odhaduje se, že mimo Filipíny žije po celém světě na 11 milionů Filipínců.
Filipíny, dříve španělská a posléze americká kolonie, jsou jednou ze dvou převážně katolických zemí v Asii (druhou je Východní Timor). Existuje zde množství menšinových náboženských skupin vyznávajících islám, buddhismus, hinduismus a další víry. Na filipínských ostrovech lze nalézt četná etnika a kultury

Ekonomika

Nerostné bohatství
Filipíny jsou velmi bohaté na nerostné suroviny. Nachází se zde naleziště rud železa, mědi, zinku, olova, manganu, chromu ,zlata, stříbra, rtuti a kobaltu. Jsou zde i ložiska dvou důležitých paliv, ropy a černého uhlí.
Na Filipínách se nachází 247 letišť, 995 km železnic a 213.151 km silnic (2013)

Počet uživatelů mobilních telefonů: 102 mil. (2012)

Zemědělství

Zemědělstvím se živí asi 32 % obyvatel. Zemědělská půda zaujímá asi 34 % území státu. Nejvýznamnější plodinou je kokosová palma. Zpracováním dužiny jejich plodů (kokosové ořechy) se vyrábí tzv. kopra. Filipíny jsou v její výrobě a produkci první na světě. Ještě se zde pěstují ananasy, banány, batáty, cukrová třtina, kakao, kaučukovník, káva, kukuřice, mango, maniok, rýže a tabák.

Průmysl

Filipíny patří k rozvojovým zemím. Od 70. let 20. století začíná na významu nabírat strojírenství. Významnými odvětvími strojírenství jsou výroba elektroniky, součástek, léků, výrobků ze dřeva,potravinářství, zpracování ropy, rybolov a montáž automobilů. Největším průmyslovým centrem země je hlavní město Manila, zde je soustředěno téměř 90% veškerého filipínského průmyslu.

S Filipínami s obchoduje hlavně s těmito výrobky:

Vývoz z Filipín
Elektronika a polovodiče a komponenty, přepravní zařízení, výrobky z mědi a ropy, oděvní doplňky, ovoce, kokosový olej, ryby, mořské plodya a obuv.

Největší exportéři:
Japonsko 19%, USA 14.2%, Čína 11.8%, Singapore 9.3%, Hong Kong 9.2%, Jižní Korea 5.5%, Thajsko 4.7%

Dovoz na Filipíny
Elektronika a komponenty, telekomunikační zařízení a elektr. stroje, strojní zařízení, minerální oleje, dopravní zařízení a systémy, chemické a plastické materiály, generátory, pohonné jednotky, výrobky z papíru a kovu.

Největší dovozci:
USA 11.5%, Čína 10.8%, Japonsko 10.4%, Jižní Korea 7.3%, Singapore 7.1%, Thajsko 5.6%, Saudská Arábie 5.6%, Indonésie 4.4%, Malajsie 4%.